משאית קירור

מדי יום, מועברים בכבישי ישראל אינספור פריטים אשר פשוט לא יכולים להיות מעוברים בדרך המסורתית. הם זקוקים לטמפרטורה נמוכה מאד, שתמנע מהם להתקלקל, ותשמר על מצבם המיטבי אפילו בנסיעות הארוכות ביותר. הדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות משאית קירור, שאל סוגיה השונים, תכליתה ויתרונותיה נתייחס כעת.

קווים לדמותה של משאית הקירור

משאית קירור, ברמה הכללית, היא משאית הובלות ושינוע לכל דבר ועניין, עם תוספת חשובה אחת: ארגזים, בהם מערכות קירור מסוגים שונים. הדגש במשאיות אלה הוא על בידוד, כך שלא משנה עד כמה הנסיעה תהיה ארוכה, הציוד הרגיש – לרוב מוצרי מזון או תרופות – יישמר היטב. לכן, המערכות צריכות להיות מופעלות תמיד, מבלי שאוויר חם יחדור מבחוץ. חשיבות הבידוד הופכת למכרעת עוד יותר כאשר מתבוננים על האקלים הישראלי, המבוסס על שמש חמה במרבית ימות השנה.

החוק בישראל קובע תקנות מסוימות ביחס להובלות בקירור, כפי שניתן לראות באתר האינטרנט של משרד התחבורה. זאת ועוד, כאשר חברת הובלות היא שנעזרת במשאיות קירור, נדרש ממנה להחזיק בכל ההיתרים והרישיונות של הובלה בדרך זו. יוצא מכלל זה המקרה של משאית קירור מדגם קטן (עד ארבעה טון), בה יכול לנהוג גם בעל רישיון נהיגה רגיל.

מגוון רחב של אפשרויות

כיום, ניתן למצוא מספר סוגים עיקריים של משאיות קירור. הן נבדלות ביניהן, בעיקרו של דבר, באופן האחסון, בטמפרטורה שניתן להגיע אליה, ועקב כך – גם בפריטים שהן יכולות להעביר. הטבלה הבאה מסכמת את שלושת הסוגים העיקריים:

סוג המשאית טמפרטורה מה ניתן להעביר?
משאית בעלת ארגז סגור, שאינה כוללת מערכת קירור, כי אם מאווררים בלבד טמפרטורה מעט נמוכה מאשר הטמפרטורה "הרגילה" פירות או ירקות, שאינם דורשים הקפאה או קירור מאסיבי של שטח המשאית
משאית הכוללת ארגזים ומערכת קירור רגילה רמת הקירור נעה בין 4 ל-8- מעלות צלזיוס, רמה המזכירה את זו שבמקפיא הביתי סוגים שונים של מזון ברמת ה"ביניים"
משאית הכוללת ארגזים סגורים, כמו גם מערכת קירור עוצמתית המשאית מגיעה לטמפרטורה של עד 18 מעלות צלזיוס מתחת לאפס סוג מסוים של מזון שחייב להישאר מוקפא, כמו גם תרופות מסוגים שונים

 

השכרה, או רכישה?

לאחר שסקרנו את מאפייני משאיות הקירור, נדרש להבין מתי בדיוק ניתן להשתמש בהן בפועל. כאן, יש לבצע אבחנה חשובה ביותר, והיא בין רכישת המשאית להשכרה שלה. האפשרות הראשונה, שמטבע הדברים יקרה יותר, היא לרכוש משאית מצוידת היטב שכזו, במחיר של כמה מאות אלפי שקלים. פתרון זה הוא למעשה היחידי עבור גורמים שנדרשים לשינוע הולך וחוזר של פריטים, הזקוקים לרמות קור אלה או אחרות. כאן, ייכנסו לתמונה חברות תרופות, יצרניות מזון, ספקים האחראים על אספקת ושילוח מזון לגופים שונים וכן הלאה.

פתרון נוסף הוא השכרת משאית קירור, לרוב לפרק זמן של מספר ימים. בפתרון זה, יכולים לבחור גורמים שזקוקים לבצע הובלה חד פעמית של פריטים בטמפרטורה נמוכה במיוחד, מה, שמן הסתם, לא יצריך מהם לרכוש משאית הלכה למעשה. מצד שני, המציאות מראה שדווקא השכרות משאית קירור לתקופה ארוכה יחסית, של מספר שבועות או חודשים, תביא למחיר נוח הרבה יותר, כשלעיתים הפער הוא עשרות אחוזים.