משאית מנוף

משאית מנוף היא אחד מכלי הרכב היעילים והפונקציונליים ביותר, המהווה פתרון נוח לשלל עבודות במגזר הפרטי והתעשייתי. הפעלה של משאית מנוף דורשת עמידה בתקנים, ניסיון וזהירות מרובה וצריכה להיעשות רק על ידי חברות המורשות לכך.

משאית מנוף בנויה מארגז משא פתוח כאשר בינו לבין הקבינה – תא הנהג – מותקן מנוף שביכולתו להרים משא מהארגז או להעביר משא אל הארגז. במקום להזמין לעבודה מסוימת גם משאית רגילה וגם מנוף, משאית מנוף מאפשרת את שתי הציפורים במכה אחת, וחוסכת כסף, כוח אדם וזמן עבודה.

השימושים הנפוצים של משאית מנוף

• בתחום הבנייה – הובלה והרמה של חומרי גלם לבנייה, פינוי פסולת, הובלה והרמה או הורדה של ציוד כבד
• במגזר הפרטי – הובלה של ציוד פרטי כבד או כזה שאינו מאפשר הובלה בדרך הרגילה, למשל רהיט גדול וכבד במיוחד לדירה גבוהה או כזאת שהגישה אליה דרך מדרגות/ מעלית לא מתאימה להכנסת הציוד
• עבודות גינון וחקלאות
• הובלה והרמה של משטחים, מכולות, מכונות ושאר ציוד תעשייתי כבד
• תחזוקת מסילות רכבת
• הובלה או חילוץ של משא מ/אל מקומות שהגישה אליהם מוגבלת ולא אפשרית בדרך אחרת

ישנן משאיות מנוף בגדלים שונים המתאימות למשימות שונות – משאיות קלות יותר להובלה/ הרמה של משא קל יחסית, כאלו עם מנופים לבהים נמוכים יחסית של פחות מ- 10 מטרים או כאלו עם מנופים המגיעים עד לגובה של 30 מטרים.

המנוף של המשאיות ניתן להתאמה לשלל עבודות שונות על ידי מתקני הרמה ונשיאה שניתן להתקין עליו. אם מדובר במשטח הרמה מיוחד, זרועות נשיאה או סל מיוחד לנשיאת משא, כל אלו מאפשרים להגדיל את מגוון העבודות שמשאית המנוף מסוגלת לבצע והופכים את השימוש בה ליעיל וחסכוני עוד יותר.

תקני בטיחות חשובים לשימוש במשאית מנוף

משאית המנוף היא כלי עבודה המבצע עבודות שיש בהן סכנה. הרמה והובלה של משא כל כך כבד לגבהים כאלו חייבת להיעשות בצורה הבטוחה והמבוקרת ביותר. ישנם מספר תנאים בהם צריכה לעמוד כל חברה שמציעה שירותים של משאיות מנוף:

עמידה בתקני בטיחות – אם מדובר בתקנים של המשאית עצמה, בבדיקות סדירות של תקינותה, ואם של המכשור המשמש אותה
הכשרה מתאימה של הצוות המפעיל – על הצות שמפעיל את המשאית להיות בעל הכשרה מדוקדקת, מקצועיות ללא פשרות, ידע טכני מתאים וניסיון הפעלה של המשאית והמנוף לשימושים השונים
רישיון – רישיון מתאים להפעלת מנוף ובדיקות סדירות ומקיפות של תקינותו
נהלי בטיחות עבודה – על הצוות המפעיל להיות בקי בנהלי הבטיחות בזמן העבודה על משאית המנוף, הן אלו שקשורים אליו, הן אלו שקשורים לצוות שעובד איתו, והן אלו שקשורים לסביבת העבודה בכלל ולעוברי אורח או צוותי עבודה אחים שעלולים להימצא בה
ביטוח – אין להשתמש בשירותיה של חברה שלא מציעה כיסוי ביטוחי מקיף לכל נזק שעלול להיגרם לציוד או לכל המעורב בתהליך העבודה של המשאית. אמנם בחירה בחברה מקצועית ומנוסה תבטיח, בתקווה, עבודה איכותית, זהירה ובטוחה, אך אף פעם אין לקחת סיכון. העובדה שהחברה מבטחת את עבודתה מראה גם היא על רצינות ואחריות ראויות.