משאית גדולה

קצת מצחיק צירוף המילים 'משאית גדולה' שכן עבור האדם מן השורה כל משאית היא גדולה. אבל בעולם המשאיות, יש גם מה שנקרא משאית קטנה, שזו משאית השוקלת פחות מ- 7.5 טון בדרך כלל, משאית בינונית, השוקלת בסביבות 10 טון, והמשאיות הגדולות, ניתן כבר להבין – שמשקלן 12 טון ומעלה.

כשבאים להשוות בין המשאיות הגדולות (ולצורך הדיון נכלול בהן גם את הבינוניות) לבין המשאיות הקטנות, ההבדל די ברור – הגודל. אך מתוך הבדל חד משמעי זה נגזרות פונקציות מסוימות שיש למשאיות הקטנות לעומת הגדולות ולהיפך.

אז מה הם החסרונות של משאית גדולה?

יכול להיות שאם אפשר היה, כל מי שזקוק למשאית היה בוחר במשאית קטנה וקלה. זאת בגלל שלמשאית הגדולה לא חסרים חסרונות. ראשית, היא כבדה ומסורבלת, וההתנהלות שלה בתוך העיר אינה פשוטה, עלולה לעכב את התנועה או להיחסם ברחוב צר מדי או כשרכב חונה בצורה טיפה בולטת, ובכלל ההתנהלות הכללית שלה איטית הרבה יותר משל המשאית הקלה.

חלק חשוב בפונקציונליות של כל משאית הוא שלב ההעמסה והפריקה. בשלב זה על המשאית לחנות במקום כלשהו על מנת לאפשר את ההעמסה והפריקה בצורה נוחה. כשמדובר במשאית גדולה, חניה עשויה להיות בעייתית, מסיבות ברורות אם זה באמצע הרחוב, אבל גם אם זה בחניון מסודר, לפעמים ישנה הגבלת משקל שלא מאפשרת לחלק מהמשאיות הגדולות לחנות.

חיסרון נוסף של המשאיות הגדולות הוא שגודלן ועוצמת המנוע שלהן גוררים עמם צריכת דלק גבוהה הרבה יותר משל המשאית הקטנה, כך שעלות השימוש במשאית הגדולה תמיד תהיה גבוהה יותר, ולו רק בשל הוצאות הדלק.

ובכל זאת – יש למשאית גדולה גם יתרונות

פשוט מאוד להבין מה היתרון של רכישת משאית גדולה – הגודל שלה. בעוד שלמשאית קטנה יש מגבלת מקום בארגז המשא ומגבלת עומס שמותר לה לשאת, המשאית הגדולה בנויה למשא כבד והיא גדולה מספיק לשאת מעמסה גדולה במיוחד.

אם למשל מדובר בהובלת דירות, לרוב הבחירה תהיה במשאית קטנה וקלה. אבל אם מדובר בדירה גדולה, המצריכה הובלה של חפצים רבים שלא נכנסים במשאית הקטנה, יבוא הצורך להשתמש במשאית בינונית ואפילו גדולה.

על מנת לנסות להפחית את הוצאות ההובלה, כדאי לבדוק ראשית אם המשאית הקטנה מספיקה, אך אם ישנו אפילו ספק קטן, עדיף ללכת על בטוח ולהזמין הובלה במשאית בינונית או גדולה. לא כדאי להעמיס את הציוד בצפיפות שעלולה להוביל לנזק. לצרכים מסחריים לרוב אין בכלל שאלה ורק המשאית הגדולה מסוגלת לשאת במעמסה של ציוד המשא הכבד.

דגמים פופולריים של משאיות גדולות ובינוניות

ישנן לא מעט חברות המשווקות משאיות גדולות ובינוניות בארץ ומחזיקות מוניטין טוב ושם של מותג איכותי. בין חברות אלו ניתן למצוא שמות גדולים כמו מרצדס, מיצובישי, וולוו ועוד, כולן חברות רכב נחשבות ואיכותיות, המספקות שירות אמין ללקוחותיהם.

אבל החברה המובילה בארץ היא ללא ספק חברת איסוזו סומו, שם נרדף לעוצמה וביצועים, יחד עם איכות ונוחות. דגמי המשאיות הבינוניות והגדולות של איסוזו סומו, החל מ- 10, 11 ו-12 טון, נמכרים בכל הארץ ומשמשים לאינספור הובלות ומשימות תובלה שונות, ונמצאים כבר שנים בראש נתוני המכירות של תחום זה.