העברת מפעל

במשך מספר שנים, המפעל שלכם תפקד היטב. אלא שכרגע אתם נמצאים לפני שינוי משמעותי בכל קנה מידה: העברתו למקום אחר. כבר הבנתם שזו מלאכה מורכבת מאד, שחייבת להתבצע על פי הספר. אחרת, הסכנות של הוצאות מיותרות, כמו גם שיבושים בשגרת העבודה של המפעל, קיימות גם קיימות. אז איך בדיוק עושים את זה נכון?

ראשית: מדוע מפעל צריך להחליף כתובת?

הקמה של מפעל אינה דבר פשוט, וכך גם העתקת הכתובת שלו. אלא שהמציאות מראה ששינוי שכזה נכנס לתמונה במספר מצבים, שבהחלט אפשריים במחזור החיים של העסק. המצב הראשון הוא שהיקף הפעילות בעסק משתנה, והוא זקוק למפעל בנפח גדול או קטן יותר מאשר במצב הנוכחי. כמובן שגם בעת פתיחת מפעל חדש, של חברה מסוימת, ניתן להעביר חלק מהפריטים אליו.

מפעל מסוים עשוי להחליף כתובת גם כאשר הוא רוצה לשנות את קהל היעד אליו הוא פונה: בשנים האחרונות, למשל, ניתן לראות יותר ויותר מפעלים אשר עוברים לאזור הפריפריה, שמתפתחת עקב כך בצעדי ענק. המצב הנפוץ האחרון הוא מיזוג של המפעל עם מפעל אחר, שהופך ללגיטימי במציאות הכלכלית הדינמית של ימינו.

היכונו למשימה מורכבת

העתקת מפעל, מעצם היותה כזו, אינה משימה פשוטה כלל וכלל. כל מפעל כולל בתוכו מכונות ומכשירים בסדר גודל משמעותי, אשר השינוע שלהם, מטבע הדברים, מצריך שימוש בציוד מיוחד. זאת ועוד, עקב פוטנציאל הנזק הנרחב של תכולת המפעל, והשווי המשמעותי שלה מהצד האחר, ברור שחייבים לתת דגש על כל היבטי הבטיחות.

העברת מפעל היא, אולי מעל הכול, משימה לוגיסטית מהמעלה הראשונה. בניגוד להובלות דירה, למשל, בהן ניתן להסתדר גם ללא תכנון מוקפד (גם אם ממש לא מומלץ לעשות כך), כאן התכנון חייב להתייחס לכל היבט והיבט. אחרת, קל מאד ללכת לאיבוד, ולהיכנס למצב ממנו קשה מאד לצאת. לכן, המלצה ברורה היא לפנות לגורם שיסייע בתהליך, ושיקפיד להגיע למפעל עוד קודם, להתרשם מהתנאים השוררים בו ומכמות הפריטים שיש להעביר. וכאן בדיוק חברות הובלה נכנסות לתמונה.

הפתרון: חברת הובלות מקצועית

העברת מפעלים, כתוצאה מכל הרשום מעלה, פשוט לא יכולה להתבצע ללא שימוש בשירותיה של חברת הובלות. אלא שלא כל חברת הובלות אכן מתמחה בהובלות של מפעלים עד לרמת היסוד. מומלץ לוודא, טרם הבחירה, כי אותה חברה היא בעלת רב בתחום, וכן שהיא מחזיקה בכל האישורים הנדרשים לביצוע עבודות מהסוג הזה.

פעמים רבות, חברת הובלות אשר מתמחה בעבודה עם מפעלים תציע גם שלל שירותים משלימים, שהופכים לחיוניים לא פעם. בין השאר, המדובר הוא על אספקת חומרים מתאימים לאריזת הפריטים, שנוטים להיות רגישים: אריזה נכונה עשויה לחסוך הון תועפות. שירות חשוב אחר הוא אחסנת הפריטים, לתקופה קצרה או ארוכה, וזאת עד להשלמת המעבר, שעשויה בהחלט להיות הדרגתית.

אל תוותרו על ביטוח

בכל אחד מהפריטים הנמצאים במפעל, סביר להניח, השקעתם לא מעט כספים. אפילו כאשר חברת ההובלות מקצועית, תאונות עלולות להרתחש: אין לשכוח שתחום ההובלות מתופעל על ידי בני אדם. עם זאת, באמצעות בחירה בחברת הובלות המציעה ביטוח מלא על הפריטים המועברים, בכל אחד משלבי התהליך, ניתן לזכות בשקט נפשי, ולדעת שגם אם יתרחש הנזק, חלילה, מצבו הכלכלי של העסק לא ייפגע כהוא זה.